Prečo sa v niektorých saunách používajú čiapky “s anténkami” ?

Už ste to videli ? Vojdete do sauny a tam sedí chlapík alebo dáma s čapičkou pripomínajúcou trolla. Je plstená, farebná s doneba sa týčiacou anténkou ? Poviete si “nová móda”…. alebo “pekne uletené” …. alebo “ten človek asi potrebuje pritiahnuť pozornosť”…

Odkiaľ sa takéto saunové čiapky s cípikmi dohora berú ? Veď to azda nemôže byť len taká lokálna móda…

Tak počúvajte:Legenda hovorí, že v každej saune sídli duch. Saunový duch. Prináša nám pri saunovaní fyzickú a psychickú úľavu. V každej saune je odjakživa. V minulosti sa sauny stavali s veeeeľmi nízkymi dverami (ale áno, udržovali teplo dnu), no zároveň, keď človek vchádzal dnu, do sauny, automaticky sa ohol v páse a vzdal tým úctu saunovému duchovi. Ako čas bežal, ľudia sa už viac nezaoberali saunovým duchom, ktorému treba vzdávať poctu. Hľadeli viac na svoje pohodlie a na praktičnosť. Začali stavať sauny s vysokými dverami. Takými, aby sa nemuseli zohýbať. Vchádzali do sauny vztýčení a ani ich nenapadlo klaňať sa nejakému saunovému duchovi. To sa ale nášmu duchovi nepáčilo. Prestal ľuďom prinášať pokoj a úľavu. A aby sme si pripomínali, že do sauny sa vchádza s úklonom a pokorou, začali sa používať čiapočky s vysokými cípikmi. Čiapku si nasadili už pred vstupom do sauny. A aby mohli prejsť dverami, hoc aj vysokými, bolo potrebné sa pri ich prechode ukloniť. Duchu sauny sa tým dostáva pocty a šikovné ruky domácich umelcov a umelkýň majú priestor, kde predviesť svoju kreativitu.

Plstené klobúky veľakrát pripomínajú škriatkov. Bývajú dozdobené farbami, prípadne inými dekoráciami. Vždy sú však veľmi nápadité. A prečo plsť ? Lebo slúži ako vynikajúca vrstva. No dôležitá je práve vrstva vzduchu medzi hlavou a plsťou – táto vzduchová vrstva je vynikajúci a potrebný izolant. Ak si nasadíte čiapku tesne obopínajúcu hlavu, nikdy vás neocháni tak dobre ako čiapočka alebo klobúčik so vzduchovou medzerou medzi hlavou a ním.

No neboli tí duchovia dômyseľní ???